Krótka Historia

Od działania do sformalizowania - oto droga powstania Stowarzyszenia Absurdalny Kabaret. W 2008 roku w głowach ks. Marka Wójcickiego i Michała Laksy pojawiła się myśl, by przetworzyć i na nowo wykorzystać dorobek istniejącego w latach 1993 - 2005 Kabaretu Absurdalnego. Tym razem jednak wydobywany miał być potencjał artystyczny twórców niepełnosprawnych ruchowo, a nie intelektualnie (jak w przypadku Absurdalnego Kabaretu). W ten sposób, jeszcze nieformalnie przyjacielskie stowarzyszenie powołało do życia w 2008 roku integracyjny Kabaret Drzewo a Gada, który w tym samym roku rozpoczął występy.

Gwiazdami Kabaretu o najdłuższym stażu jaśnienia są Patryk Laksa i Jakub Nowrottek, z czasem dołączyły do nich kolejne - najlepszy muzyk wśród teologów i najlepszy teolog wśród muzyków Bartosz Bialik, a także Natalia Mastalerz, brawurowo zaznaczająca swą obecność zwłaszcza w Programie "Śląskim".

Stowarzyszenie Absurdalny Kabaret działa więc od 2008 roku, dwa lata później, w roku 2010 zdecydowało się usankcjonować swoje istnienie i dorobek formalną rejestracją.

Nazwa "Absurdalny Kabaret" nie jest przypadkiem, to uczczenie formacji artystycznej, od której wszystko się zaczęło, zaznaczenie łączności z korzeniami.

Celem działania Stowarzyszenia jest to, czym zajmuje się od lat, czerpiąc z doświadczeń swoich założycieli i członków - wspieranie twórczości osób z niepełnosprawnością, zwłaszcza dzieci i młodzieży, oswajanie przez śmiech "trudnych spraw", takich jak cierpienie czy inwalidztwo.

Integracja to dla nas nie chwytliwe hasło, a codzienna, nie tylko kabaretowa rzeczywistość. Wierzymy, że dzięki zaangażowaniu naszego Stowarzyszenia coraz więcej ludzi odkrywa, jak bardzo osoby z niepełnosprawnością mogą ubogacać nasze społeczeństwo.

Dlaczego My?

Idea - naszą ideą jest przede wszystkim szeroko rozumiana integracja środowiska muzyczno-teatralnego z wszelkiego rodzaju niepełnosprawnością; łamanie stereotypów, barier i blokad mentalnych wśród społeczeństwa; tworzenie i realizacja sztuki na wysokim poziomie; tworzenie ciekawych, nietuzinkowych projektów artystycznych; wprowadzanie na polskie i międzynarodowe sceny artystów z niepełnosprawnością.

Innowacyjność - Wszystko co robimy jest nowe, świeże i zwykle dotychczas nie spotykane na polskiej scenie artystycznej. Zawsze staramy się być “krok do przodu”. Wiele rzeczy zrobiliśmy jako pierwsi, niektóre z nich - jako dotąd jedyni.

Kreatywność - Kreatywność, to nasze drugie imię. Jej owocem jest nie tylko literacka, teatralna, muzyczna i satyryczna twórczość ale i sama idea nietypowych kabaretów. Bez kreatywności i permanentnego twórczego myślenia kabaretów w ogóle by nie było - wszystkich skeczy, piosenek i tego co wyprawiamy na scenie. Nasza kreatywność zaskakuje nas samych tak, że aż strach pomyśleć, co się urodzi w naszych głowach następnym razem...

Sztuka - oryginalna, niebanalna, nietuzinkowa, wyszukana, z nutą absurdu, satyry, poezji

Zabawa - nasza praca ma jeden cel - mamy bawić się i innych; sprawiać ludziom radość i wywoływać uśmiech na twarzy

Absurdalni ...