Finał „Po obu stronach sceny”

EVENT HAPPENINGOWO – KULTURALNY

13 grudnia br. w Auli Kazimierza Lepszego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach podczas eventu happeningowo – kulturalnego podsumowaliśmy projekt „Po obu stronach sceny”. Projekt realizowaliśmy od maja tego roku wraz z Uniwersytetem Śląskim i Teatrem Korez.

Wydarzeniu towarzyszyła Gala „Dialog ponad podziałami”, podczas której wręczono wyróżnienia osobom i instytucjom zaangażowanym na rzecz osób niepełnosprawnych.

Podczas eventu happeningowo – kulturalnego zaprezentowaliśmy efekty pracy uczestników projektu w spektaklu „Za to ja mam swoje miasto”, w reżyserii Marka Wójcickiego – trenera grupy aktorskiej. Wydarzenie uświetnił występ integracyjnego Kabaretu Drzewo a Gada. Uczestnikom wręczyliśmy zaświadczenia o udziale w projekcie. Były kwiaty, poczęstunek i podziękowania…:)

Projekt skierowany był do integracyjnej grupy osób niepełnosprawnych oraz pełnosprawnych, chcących realizować się na scenie i tworzyć własne inicjatywy, jak wydarzenia kulturalno-­artystyczne. Uczestnicy wzięli udział m.in. w warsztatach aktorskich, organizacji wydarzeń kulturalnych oraz ich produkcji, pod okiem trenerów profesjonalistów.  W ramach projektu odbyły się również 3 wydarzenia kulturalne z udziałem artystów niepełnosprawnych, wyjazd integracyjno-artystyczno-szkoleniowy. Zwieńczeniem projektu jest toolbox -­ czyli przewodnik dotyczący organizacji wydarzeń kulturalno-artystycznych.

Celem głównym projektu była szeroko rozumiana integracja społeczna poprzez sztukę osób pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnościami nie tylko na poziomie grupy uczestników projektu, ale także na płaszczyźnie dotarcia do społeczności lokalnej Śląska. Poprzez wzrost integracji w grupie, którą tworzyli uczestnicy projektu chcieliśmy pokazać, że mając różne zdolności, umiejętności i kompetencje osoby niepełnosprawne i pełnosprawne mogą się nawzajem uzupełniać, organizując wydarzenia o charakterze kulturalnym. Dzięki temu pokazaliśmy lokalnej społeczności, że integracja jest możliwa i przynosi korzyści obu stronom, a jednocześnie pozwala na podejmowanie nowatorskich projektów artystycznych. Celem, który z tego wynika było również ograniczenie wykluczenia społecznego ze względu na niepełnosprawność, poprzez pomoc osobom z niepełnosprawnościami, które wykazują różnego rodzaju talenty aktorskie, a także organizacyjne oraz interesują się kulturą, sztuką czy teatrem.

W tym projekcie podzieliliśmy się naszym doświadczeniem i nauczyliśmy uczestników, jak przygotować się do wystąpienia scenicznego, jak pokonać lęk i strach czy tremę przed wystąpieniami, a także jak wygląda profesjonalne przygotowanie wydarzenia artystyczno-kulturalnego.

Nasza przygoda pt. Projekt dobiegła już końca ….. ale my wierzymy i mamy wielką nadzieję, że zobaczymy się jeszcze z Wami po obu stronach sceny 🙂 Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników, za Wasze projekty i inicjatywy kulturalno – artystyczne. A więc… do miłego zobaczenia!!! 🙂

Serdecznie podziękowania dla naszych partnerów: Uniwersytetu Śląskiego i Teatru Korez. Podziękowania dla uczestników projektu, opiekunów, wolontariuszy za Waszą pracę i zaangażowanie. Podziękowania dla artystów, trenerów, animatorów i wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w projekt.

Projekt dofinansowano z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Patronat honorowy nad projektem objęli: Prezydent Miasta Katowice i Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Asia, Monika i Michał