Nie smuć się w Listopadzie ….

W listopadzie 2015 roku zorganizowaliśmy projekt „Nie smuć się w listopadzie, czyli akcja pod niebanalnym tytułem: Pozwól wyluzować się mamie i tacie niepełnosprawnego dziecka”, czyli spotkanie osób pełno- i niepełnosprawnych na widowni organizowanego wydarzenia, co pozwoliło na integrację i nawiązanie bezpośrednich relacji. Dla rodziców/opiekunów dzieci niepełnosprawnych była to okazja do tego, aby zacząć patrzeć na ich problem z zupełnie innej perspektywy, być może to obudziło w nich wiarę w lepsze jutro. Bardzo często rodzice z problemem niepełnosprawności swoich dzieci zapominają o sobie i swoich marzeniach. My pokazaliśmy i daliśmy nadzieję, że tak być nie musi. Niepełnosprawni całkiem dobrze radzą sobie sami.
„Nie smuć się w listopadzie, czyli akcja pod niebanalnym tytułem: Pozwól wyluzować się mamie i tacie niepełnosprawnego dziecka” zgromadziło liczną publiczność wypełniając cały teatr KOREZ, wśród których były obecne zarówno osoby pełno i niepełnosprawne, całe rodziny wraz z dziećmi a także samotne matki dzieci z niepełnosprawnością, dzięki czemu udało się zintegrować mieszkańców w nurt życia społeczno-kulturalnego Katowic, a co za tym idzie choć na chwilę odwrócić uwagę od monotonnej codzienności, związanej z wychowywaniem dziecka niepełnosprawnego.
Celem drugorzędnym było zaprezentowanie autorskiego programu artystycznego stworzonego we współpracy z osobami niepełnosprawnymi integracyjnego kabaretu Drzewo a Gada. Repertuar obejmował utwory o charakterze poetycko-kabaretowym, prześmiewczo-poważnym, słodko-kwaśnym, a czasem gorzkim. Głębokie, przemyślane teksty, mówiące o rzeczach powszechnie znanych, codziennych, powszednich. Ale właśnie dlatego istotne, bo rzucające na nie nowe, jasne światło. Ukazujące wyjątkowość każdego ludzkiego gestu. Zwłaszcza gdy to, co proste, niezauważalne, dla wielu jest wyzwaniem.